Meist

Harri Koiduste

Klubi asutaja ning maadlusklubi Juhan auesimees

Olev Nisumaa

Klubi asutaja

Maadlusklubi Juhan asutati 1999. aastal kahe treeneri, Olev Nisumaa ja Harri Koiduste algatusel ja sai oma nime endise Märjamaa rajooni legendaarse spordijuhi ja maadlustreeneri Juhan Kalde auks.

Juhan Kalde hakkas sportima juba kooliajal Kivi-Vigalas, maadlustreenerina alustas ta 1929. aastal Tallinna mereväe ajateenistuses ning 1940. aastal saavutas ta Eesti meistritiitli kreeka-rooma maadluses. Juhan Kalde motoks oli: „Ega pikkus pole tarkus ega jämmus pole jõud“. Tema väärtused on klubi jaoks hinnas ka täna, ühtegi vastasseisu ega võimalust ei tohi alahinnata, maadleja leiab igast olukorrast positiivse väljapääsu.

Klubi asutajad alustasid maadlustreeningutega aastakümneid varem. Olev Nisumaa esimene treeningrühm tegutses juba 1984. aastal Härma talu pööningul, kus käis koos kümmekond noort maadlushuvilist. Neist kolm tegutseb täna maadlustreenerina, andes edasi kogutud maadlustarkusi. Harri Koiduste alustas treenerikarjääri veelgi varem, kui ta kutsuti 1974. aastal treenima Märjamaa noori maadlejaid. Viis aastat hiljem hakkas ta juhendama ka Kivi-Vigala maadlejaid, sellest seltskonnast sirgus välja maadluskorüfee Valeri Nikitin. Harri pälvis oma töö eest 2017.aastal Vabariigi Presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Klubi mõlemad asutajad on ka praegu aktiivsed treenerid, nende kõrval teevad tööd nooremtreenerid, kelle jaoks on samuti oluline jätkata traditsioone ja maadluse edendamist.

Klubi treenerid tegelevad peamiselt kreeka-rooma ning naistemaadlusega, kuid väga häid tulemusi on saavutatud ka vaba- ja sumomaadluses. Kaalukas fakt klubi ajaloos on see, et meie maadlejad on osalenud alates 1992. aastast kuutel olümpiamängudel: Valeri Nikitin (1992, 1996, 2000), Tarvi Thomberg (2004), Ardo Arusaar (2012, 2016) ja Heiki Nabi (2012, 2016).

Valeri Nikitin töötab praegu treenerina Rootsis ning teeb aktiivselt koostööd oma koduklubiga. Tarvi Thomberg on maadlusklubi juhatuse liige ning annab seeläbi oma kaaluka panuse kohaliku maadluse edendamisele. 

Kuna maadlusklubi Juhan toimetab maapiirkonnas, kus tihtipeale jääb ambitsioonikamatel maadlejatel puudu treeningpartneritest, suunab klubi nad sportlase mitmekülgsema arendamise eesmärgil spordikooli. Audenteses on meie maadlejatega head tööd teinud Henn Põlluste, kelle jälgedes sammub praegu Ivar Kotkas.

Maadlusklubi Juhan peab oluliseks tegelemist just noortega, sest nemad on meie tuleviku võti. Klubi noormaadlejad osalevad aasta jooksul ligi 60-l võistlusel. Möödunud aastal võideti noorte Eesti meistrivõistlustelt 71 medalit. Kõikide võistluste peale võideti kokku 398 medalit, mis on tõestuseks, et treeningutel tehakse innukalt tööd. Samas ei unusta me ka vanu tegijaid. Maadlusklubi Juhan liikmed korraldavad iga nelja aasta tagant oma piirkonna maadlusveteranide kokkutulekut, mis traditsiooniliselt toimuvad kordamööda Vigalas ja Märjamaal. 2010. aastal püstitati Märjamaale Juhan Kalde auks mälestuskivi, mis oli sümboolne kummardus suurkujule klubi 10 aastaseks saamise puhul.Klubi treeningud toimuvad Märjamaal, Vana-Vigalas ja Kivi-Vigalas, igas kohas kolmel korral nädalas. Regulaarselt osaleb treeningutel umbes 50 last, võistlemas käib neist umbes 30. Fakt, et treeningutel käib lapsi ka 40 kilomeetri kauguselt, näitab usku maadlusesse ja tahet spordialaga tegeleda. 

Klubi korraldab kahte pikkade traditsioonidega maadlusvõistlust, mis on saanud piirkonna loomulikuks osaks. Vigala Matt toimub tänavu 29. korda, selle algatajaks on Olev Nisumaa ning sihtgrupiks lapsed vanuses 6–15 eluaastat. Teiseks võistluseks on Märjamaa Kapp, mis on veelgi pikemate traditsioonidega ning leiab sellel aastal aset juba 62. korda. Seda võistlust on pikki aastaid läbi viinud Harri Koiduste. Kapa sihtgrupiks on noored ja täiskasvanud harrastajad. Klubi poolt korraldatavate võistluste eesmärgiks on pakkuda õpilastele võimalust esineda oma fännide, toetajate ja perekonna ees.

Lisaks võistluste korraldamisele on traditsiooniks saanud ka Paljasmaa külas toimuvad Juhani suvepäevad, kuhu on alati oodatud kõik klubi noored ja vanad maadlejad. Koosviibimise eesmärgiks on pakkuda noormaadlejatele sportliku ajaveetmise võimalust ning vanematele tegijatele meeleolukaid meenutusi.

Maadlusklubi Juhan koostööpartnerid

Sul on soov meie tegevust toetada, siis võta ühendust maadlusklubi.juhan@gmail.com