Olev Nisumaa

ALGUS
Olev alustas maadlustreenerina 1984. aastal kahe Virve, õe ja Vana-Vigala PK direktori, õhutusel.
 
SPORTLIK KARJÄÄR
Olev on ka ise maadelnud, kuid esiplaanil oli motokross. Ta võistles külgvankritega mootorrataste arvestuses, paarimeheks oli Ants Aleksandrov. Hoolimata rohketest vigastustest ja tehnika altvedamisest õnnestus neil kahel korral tulla Eesti NSV meistrivõistlustel medalile. Motokrossiga tegeles ta 10 aastat.

Maadluskarjääri tulemusteks olid mitmed turniirivõidud ja rajooni meistrivõistluste medalid. Tema esimeseks maadlustreeneriks oli Rein Jässi, kes käis Kivi-Vigala PKs kord nädalas trenne andmas. Lühikest aega oli treeneriks ka Ivan Nikitin. Kutsekooli ajal treenis Olev juba Hugo Suislepa käe all. Trennis õpiti vabamaadlust.

Märjamaa Nädalaleht: Endine treener H. Suislep pidas oma suurimaks saavutuseks seda, et tõi treeneriks Olev Nisumaa, kelle õpilastel on häid sportlikke saavutusi.

Hetkel hoiab ta end vormis poiste treenimisega ning jõutreeningutega.

 
PARIMAD ÕPILASED
Eesti täiskasvanute meistriks on tulnud kolm õpilast: Ardo Arusaar, Tarvi Thomberg ja Rait Thomberg. Ranno Laane on Eesti kolmas. Märkimist väärt on fakt, et nii Ardo kui Tarvi on valitud kahel korral Raplamaa parimaks sportlaseks. Tarvi parimaks saavutuseks võib lugeda osalemist Ateena Olümpal ning MM-i 10. kohta. Ardo parim tulemus on juunioride EM-lt 3. koht.

Olevi õpilased on võitnud Eesti ja Põhjamaade mv erinevates vanuseklassides üle 140 eri värvi medali. Edukaimad medalitoojad lisaks eelpool nimetatutele on Jaan Kuusik, Jüri Nisumaa, Taavi Tikerpalu ja Marek Lainela.

Vigala abivallavanem Riina Redlich portaalile raplamaa.ee: Meie vallas treenib poisse maadlustreener Olev Nisumaa. Vald on leidnud ruumid ja maksab väikest treeneritasu. Vigala maadlejad on teatud-tuntud kaugemalgi.

Olevil on 2. taseme maadlustreeneri kutse.


HUVITAVAD TREENINGPAIGAD
Esimene treeningruum oli loodud kodumaja pööningule, kus käis koos kümmekond poissi, teiste seas Olari Suislep ja Tarvi Thomberg. Huvitavad tingimused olid ka Vana-Vigala vanas võimlas, kus oli maha pandud pea täissuuruses maadlusmatt ning saalis oli veel hulgaliselt võimlemisseadmeid. Edaspidi on Vana-Vigalas maadlusega tegeldud keldrites.
 
AUDENTES
Olevil ei ole kunagi kahju oma õpilasi teiste hoole alla anda. Nii ongi paljud Vana-Vigala maadlejad õppinud Audentese Spordikoolis (eelnevalt ESG, TSIK). Spordikooli on lõpetanud 10 Vigala maadlejat: Taavi Tikerpalu, Tarvi Thomberg, Reino Roosi, Marek Liiva, Indrek Viska, Ranno Laane, Jüri Nisumaa, Rait Thomberg, Ardo Arusaar, Sander Viljastu.

Spordikooli pääsemine on maadluspoistele alati suureks eesmärgiks olnud.

Tarvi Thomberg Spordilehele: Läksin vist esimesse klassi, aasta oli siis 1988. Minu esimene treener oli mu naabrimees Olev Nisumaa. Raplamaal Vana-Vigalas, kus ma maadlusega alustasin, eriti palju muid variante valida polnudki. Pooled koolipoisid käisid maadlustrennis ja nii mõnigi on jõudnud Eestis tipptasemele. Nisumaa näol on tegemist fanaatilise treeneriga, kes korraldab treeninguid omast vabast ajast ja kulutab sellele oma raha, samas saab ta aru ka sellest, et maailma tippu Vana-Vigalas ei jõua ja oskab õigel ajal edasi suunata.

Nädaline: ... Võistluspaika, Salme kultuurikeskusesse oli raplamaalastele tulnud kaasa elama arvukalt sõpru, lähedasi ja tuttavaid. 23Aastased Indrek ja Marek on sõbrad ja koolikaaslased Audentese spordikooli päevilt. Mõlemad on varem sama treeneri, Olev Nisumaa juhendamisel maadlusega tegelenud. Eesti kulturistide paremiku hulgas esineda oli mõlemale esimene kord. ...

1995. aastal sai Olevi juhtimisel alguse Vigala Lahtise Mati korraldamise traditsioon. Selle eelkäijaks oli Vana-Vigala PK sisene maadlusvõistlus, mis oli õpilaste seas populaarne ning andis oma tõuke suurema võistluse läbiviimiseks.

Võistlusel on olnud nii tõuse kui mõõne. Aastal 2000 oli võistlustel 120 osalejat, kuid 2006. aastal 32. Võistlusi on külastanud 22 eri piirkonda ja 20 erinevat klubi.

Vigala Matt on kohalikele maadlejatele aasta tähtsaimaks võistluseks, siin näeb kohalik publik oma vägilaste arengut. Näiteks on Ardo Arusaar kogunud 10 Vigala Mati võitu, esimene võit tuli aastal 1997 ja viimane 2006. aastal.

Märjamaa Nädalaleht: Vana-Vigala maadlusaktiiv eesotsas Olev Nisumaaga korraldas juba kümnendat korda iga-aastase kreeka-rooma maadlusvõistluse „Vigala lahtine matt“. Pärast vallavanem Priit Kärsna avasõna esines kohalik õpetajate show-trupp päevakohase maadlusteemalise etteastega. Võistluse teadustajana tegutsenud Raimo Aas kutsus matile esimese võistluspaari ja algas kuus tundi kestnud maadlusmaraton. Osavõtjaid oli kümnest Eestimaa maadluskeskusest ja Soomest Aura maadlusklubist. Võistkondliku võidu jättis koju Vana-Vigala. Teise koha võitis Tapa SK ja kolmanda koha maadlusklubi Nelson Tallinnast.Comments