Harri Koiduste

Harri Koiduste 70

JUHAN KUTSUS MAADLEMA
1955. aastal kutsus kohalik legendaarne maadlusjuht Juhan Kalde poisi maadlema. Noorukina käis Harri töötegemise kõrvalt kolm korda nädalas maadlemas. See oli ka tulemuslik: ta tuli noorukina 1957. aastal Eesti täiskasvanute meistrivõistlustel koguni 3. kohale.

SPORTLIKUD TULEMUSED
Harri ise võistles viimati 42aastaselt, tulles EPTde meistriks: „Ehk polekski ise enam matile läinud, aga oli vaja võistkond välja panna.“ Ta on maadelnud üle 1000 matši ning tulnud Eesti meistriks, saanud Dünamo ja maanoorte üleliidulistel võistlustel 4. koha. 1965. aastal omistati talle Nõukogude Liidu meistersportlase järk.
 
Harri tulemused Eesti meistrivõistlustelt: 1957.a. 3. koht vabamaadluses, 1965.a. 1. koht ja 1968.a. 2. koht kreeka-rooma maadluses.

TREENERIKARJÄÄR
Jäneda Tehnikumi II kursusel alustas Harri ühiskondlikus korras treeneritööd ja temast sai nii maadlusringi kui riistvõimlemisringi juhendaja.

Ka sõjaväes juhendas ta teisi, sest roodu koondati grupp tugevaid maadlejaid. Sõjaväes tuli Koiduste ka riistvõimlemise meistriks, sambos Eestis teiseks, jäädes vaid alla ühele selle ala meistersportlasele.

1974. aastal kutsuti teda juhendama Märjamaa noormaadlejaid, sest senised eestvedajad lahkusid. Kutsujaks oli jällegi Juhan Kalde. Esimesed Jõudi noortemeistrid tulid tema käe alt 1977.–78. aastal, edaspidi saadi hulganisti Eesti meistritiitleid ja medaleid noorteklassis.

1979. aastal juhendas Koiduste maadlejaid Kivi-Vigalas, kus tema käe all hakkas harjutama kõige kaugemale jõudnud õpilane Valeri Nikitin, kes on osalenud kolmedel olümpiamängudel ja saanud oma parima tulemusena Sidney OM-il 4. koha.

Harri omab 3. taseme maadlustreeneri kutset.


HUVITAVAD TREENINGPAIGAD
Haimre puiestee võimla: „Meil olid seal 2 x 2 meetrit suured matid. Hästi rasked, vist mererohuga täidetud. Selle pidime iga trenni alguses paika lohistama, aga tõstmiseks sangasid küljes ei olnud. Osa poisse jäi pidevalt trenni hiljaks, et ei peaks vaid matti tirima“.

1977. aastal koliti Tehase tänava elumaja keldrisse, kus sisustati maadluspoiste ühistööna 4 x 6 m suurune maadlussaal. Sealt tulid nn keldripoiste võidud.

 
AUDENTES
Harri ei taha andekate ettevalmistamise au üksnes endale võtta, vaid annab meelsasti oma tublimad järgmisse etappi edasi. Nii ongi paljud tema õpilased jätkanud haridusteed Audentese Spordikoolis, mis annab võimaluse tegeleda maadlusega tipptasemel.
 
PARIMAD ÕPILASED
Viimase 15 a jooksul on Eesti täiskasvanute meistriks tulnud Andrus Spiridonov, Valeri Nikitin, Heiki Nabi, Anar Zeinalov, Olari Suislep, Karol Maurer ning enne neid veel mitmed maadluspoisid. Ära tuleb nimetada ka Madis Sihimets, kes veel ei ole täiskasvanute Eesti meistriks tulnud, kuid on juba kaks korda hõbedale tulnud.

Üks edukaimaid õpilasi on olnud kindlasti Valeri Nikitin, kes 1979.a kümneaastase poisina sooritas oma esimese võistluse. Lisaks paljudele Eesti Meistritiitlitele on Valeril taskus Euroopa mv pronksmedal ning ta on valitud 9-l korral Raplamaa parimaks meessportlaseks. Märkimata ei saa jätta ka OM 4. kohta.

Madis Sihimets võitis 2008.a Euroopa juunioride mv pronksmedali ja teda on valitud mitmel korral Raplamaa parimaks noorsportlaseks.

Suure panuse suunamise ja toetamise näol on Harri andnud ka Heiki Nabi arengule. Heiki on 2006. a Maailmameister ning kahel korral Euroopa mv viiendale kohale maadlenud.

 
VÕISTLUSED
Harri õlgadel on mitmete võistluste korraldamise kohustus. Legendaarseim võistlus on Märjamaa Kapp, mis tänavu toimus juba 50. korda. Lisaks sellele korraldab ta ka maakonna meistrivõistlusi, mis vähemalt 2 korda aastas aset leiavad. Oma võistluste kõrvalt on ta ka abiks teistele, Harri on olnud nii matikohtunik kui ka lauakohtunik ja võistluste peasekretär. Poistega võistlustele minnes võib juhtuda nii, et Harri peab hoopis lauas kohtunik olema ja ei saagi oma poisse juhendada. Kõik teavad, et Harri on hea kohtunik ja süsteemitundja ning ei suuda kunagi „ei“ öelda. Nii palutaksegi teda tihti kohtunikuks.

Harri eeskujulikku käitumist on premeeritud ka Raplamaa tippauhinnaga „Rapla Redel“.

Comments